Dzeramais ūdens: Kāda ir tā kvalitāte un vai tas ir kaitīgs mūsu organismam?

Pēdējā laikā aizvien biežāk tiek runāts par ūdeni. Cilvēki sāk apzināties, ka nepietiek uzbūvēt māju skaistā vietā, ja ūdens kvalitāte tur ir zem katras kritikas. Tāpat palielinās apzina, ka dzeramā ūdens garšu, smaržu, izskatu un ķīmiskās īpašības var uzlabot, ja tiek izmantoti kvalitatīvi ūdens filtri.

Vai ir nepieciešami filtri, lai dzertu kvalitatīvu ūdeni?

Latvieši var priecāties, ka ūdens Latvijā ir salīdzinoši tīrs, sevišķi, ja tiek iegūts no artēziskiem urbumiem un arī pilsētas komunālie uzņēmumi rūpējas, lai galapatērētājs saņemtu attīrītu ūdeni. Tāpat mums ir pieejams minerālūdens par pieņemamu cenu, bet ne visiem ir tā paveicies.

Ir gana daudz cilvēku Latvijā, kas ūdeni iegūst no akas, spices vai pat saņem no pašvaldības, taču tas ir sliktas kvalitātes. Jā, ne tikai pēc garšas, smaržas un izskata, bet to apliecina arī laboratorijā veiktas ūdens analīzes. Pirmajos gadījumos pie vainas ir ūdens ieguves avoti un šeit noteikti palīdzēs dzeramā ūdens attīrīšanas filtri.

Pilsētu iedzīvotājiem problēmas parasti rada hlors (tiek izmantots ūdens attīrīšanā) un novecojušas ūdens caurules, kas paaugstina dzelzs saturu ūdenī. Arī šajā gadījumā palīdzēt var ūdens filtri zem izlietnes vai novietoti uz ienākošā ūdens padeves. Minimālisti var mēģināt iztikt ar ūdens attīrīšanas krūzi Brita vai līdzīgām, kas pieejamas saimniecības preču veikalos vai lielākajās mazumtirdzniecības ķēdēs – Maxima, Rimi, Senukai, Kurši, Depo u.c.

Izvēlēties pareizo ūdens attīrīšanas risinājumu pēc analīžu rezultātu apskates var palīdzēt profesionāļi. Ar to es saprotu ūdens attīrīšanas uzņēmumu pārstāvjus, kas ikdienā strādā tieši ar šādiem jautājumiem. Savukārt analīzes varat veikt jebkurā ūdens testēšanas laboratorijā, piemēram, valstij piederošajā BIOR.

Kā zināt vai mājās ir kvalitatīvs ūdens?

Jau noskaidrojām – ja vēlaties pārliecināties, ka jūsu dzeramais ūdens ir labs cilvēka organismam, varat sazināties ar speciālām laboratorijām, kas veic šāda veida pētījumus.  Dzelžains vai rūsains ūdens ir viena no izplatītākajām vainām, arī ciets ūdens daudziem izraisa nepatiku, bet tāpat ūdens var būt piesārņots ar koliformas baktērijām, vīrusiem vai smagajiem metāliem. Ja problēmas ir nopietnas, jāapsver iespēja izvēlēties reversās osmozes filtrus, kas nodrošina augstāko ūdens attīrīšanas pakāpi. Parasti tie tiek izvietoti kopā ar citiem filtru veidiem tādējādi optimizējot filtru darbību.

Diemžēl ne visiem rūp ūdens, ko tie patērē katru dienu, un galda ūdens var būt daudz kaitīgāks, nekā jūs būtu domājis. Vairumā gadījumu tiek apsvērta apskate, kad ūdens ir brūns, kad tā smarža atgādina sapuvušas olas. Taču parasti tas notiek dzelzs un mangāna savienojumu dēļ, kas nav ļoti kaitīgi cilvēka organismam. Lielākais ļaunums ir neredzams, tāpēc tikai regulāras pārbaudes var garantēt, ka, katru dienu patērējot ūdeni, jūs aizsargājat sava ķermeņa veselību. Kvalitatīvi izvēlēti ūdens filtri nodrošina arī ūdens mineralizāciju vajadzīgā apjomā un piešķir ūdenim avota garšu.

Kas jāņem vērā iegādājoties filtrus?

Filtri palīdz attīrīt sliktas kvalitātes ūdeni. Dzeramā ūdens attīrīšana caur filtriem uzlabo garšu, smaržu, izskatu un kopumā padara to kvalitatīvāku. Iegādājoties filtrus, jāpievērš uzmanība, lai tie būtu sertificēti, ar garantiju un atbilstu jūsu vajadzībām.

Nošaut greizi ir vienkārši, tādēļ jārīkojas sekojoši. Pirmkārt, veiciet ūdens analīzes. Otrkārt, sazinieties ar ūdens attīrīšanas uzņēmumu un pastāstiet savas vajadzības. Firma atsūtīs jums piedāvājumu, kā arī nodrošinās filtru uzstādīšanu, garantiju un servisu. Svarīgi ņemt vērā arī paredzēto ūdens patēriņu, spiedienu caurulēs un finansiālās iespējas.

Mūsdienās ūdens attīrīšanas filtriem ir ļoti plašs klāsts. Atliek tikai izvēlēties savām vajadzībām un rocībai piemērotāko risinājumu. Veselība teiks paldies.