Ūdens attīrīšana: par ūdeni un tā attīrīšanas iespējām Latvijā

Ūdens ir dzīvības pamats un arī priekšnoteikums tās pastāvēšanai uz Zemes. Lai arī ir sastopamas baktērijas, kas var izdzīvot ekstrēmos, anaerobos apstākļos un organismi, kas ilgāku laiku var dzīvot pat kosmosā, mēs nepiederam pie viņiem. Absolūti lielākajai daļai dzīvo būtņu uz Zemes lielākā vai mazākā mērā ir vajadzīgs ūdens.

Kādēļ ir vajadzīgas ūdens attīrīšanas iekārtas?

Cilvēki jau sen ir atklājuši ūdens nozīmi un tiecas būvēt mājokļus vietās, kur tas ir pieejams pietiekamā daudzumā un labā kvalitātē. Diemžēl mūsdienās ūdens kvalitāte ne vienmēr ir teicama vai pat apmierinoša. Ūdens mēdz būt smirdīgs, ciets, negaršīgs vai retāk arī indīgs. Ūdens attīrīšana šādās reizēs ir nepieciešamība. Vairumā gadījumu ūdens smaka, krāsa un garša nepadara to kaitīgu veselībai, taču būtiski pasliktina dzīves kvalitāti.
Ūdens attīrīšana šādās reizēs sniedz iespēju attīrīt arī pavisam netīru ūdeni, pie nosacījuma, ka tiek izmantotas pareizās ūdens attīrīšanas tehnoloģijas. Reizēm var izlīdzēt arī vienkāršākie mehāniskie ūdens filtri, savukārt citreiz ir jāveic ūdens mīkstināšana, atdzelžošana vai jau sarežģītākas procedūras.
Pārliecināties par ūdens kvalitāti savās mājās varat aplūkojot tā krāsu, testējot garšu un smaržu, taču pilnvērtīgu atbildi sniedz tikai ūdens analīzes sertificētā laboratorijā. Lielākā daļa izvēlas dzīvot neziņā, bet ja rūp veselība, ir vērts ieguldīt nedaudz līdzekļus ūdens testēšanā. Ja dzīvojat pilsētā, varat palūgt pašvaldības komunālajiem dienestiem informāciju par ūdens analīzēm (kad veiktas, rezultāti). Protams, tas nepateiks, vai ūdens kvalitāte parauga ņemšanas vietā būt līdzvērtīga ar to, kas tek pa jūsu ūdens krānu. Ja ūdens caurules ir vecas, var būt dažādi pārsteigumi.
Vēl viens iemesls domāt par ūdens attīrīšanas iekārtu ir tā fizikālās un ķīmiskās īpašības.  ūdens ir ļoti labs šķīdinātājs, tajā pašā laikā tas tiek piesārņots diezgan ātri un viegli. Jo vairāk ķimikāliju parādās dabā jo vairāk un vairāk ūdens tiek piesārņots, un tajā pašā laikā mūsu organismam vairāk jāpielāgojas ķimikālijām, piemēram, paaugstinātam dzelzs daudzumam ūdenī. Jāatzīmē, ka dzerot sliktas kvalitātes ūdeni, mēs piesārņojam gan sevi, gan santehniku un sadzīves tehniku, kas veic ūdens sildīšanu. 
Labā ziņa – Latvijā ir salīdzinoši stingri kritēri ūdens kvalitātei. Regulāri tiek testēta ūdens kvalitāte ūdens attīrīšanas stacijās un ūdensapgādes sistēmās. Pārkāpumi tiek atklāti salīdzinoši reti, taču tas nenozīmē, ka veselībai nekaitīgs ūdens būs arī garšīgs. Tie ir maldi. Pagaršojiet savu ūdeni. Vai tas garšo vai smird pēc hlora, smird pēc puvušām olām, varbūt ir citas problēmas? Ūdens attīrīšanas iekārtas vai filtri palīdz ar to tikt galā salīdzinoši ātri. 

Ūdens attīrīšana mājās

Ļoti bieži var redzēt ar neapbruņotu aci, kad ūdens ir slikts. Vienkārši nepatīkamā smarža, garša un pat brūnas daļiņas ūdenī ir signāli, ka ir nepieciešamas ūdens attīrīšanas sistēmas. Bez tiem tu bojā gan savu ķermeni, gan visādus paņēmienus, kas tiek lietoti katru dienu.
Ir zinātniski pierādīts, ka, izmantojot piesārņotu ūdeni, parasti ar augstu dzelzs saturu, mūsu tehnikas dzīves ilgums samazinās vismaz par 30%. Iedomājieties, tas ietekmē mūsu ķermeni. Galu galā mūsu organisms ir arī sistēma, kurai nepieciešama kopšana. Dabiski, jo vairāk uzmanības pievēršat, jo skaistāks būs jūsu ķermenis un labāka būs jūsu veselība. Tāpēc pirmais, kas mums jādara, ir jārūpējas par ūdeni, ko dzeram katru dienu.
Ūdens attīrīšanu parasti veic, izmantojot specializētus filtrus, kas tiek iestrādāti ūdens ieguves sistēmās. filtru izvēle ir ārkārtīgi plaša, lietderīgi konsultēties ar profesionāļiem, kuri, izvērtējot katra cilvēka vajadzības, piedāvā arī atbilstošas alternatīvas.